Oddajemy w ręce czytelników kolejny 11 numer zeszytu Monitoring Środowiska Przyrodniczego. Tradycyjnie obejmuje on cztery działy: Koncepcje , Metody, Wyniki, Edukacja. W dziale Koncepcje znajdziecie Państwo jeden artykuł dotyczący erozji gleb i konieczności wprowadzenia monitoringu tego zjawiska. W dziale Metody znalazł się przekrojowy artykuł omawiający metody transplantacji porostów jako biowskaźników. Omówiono w nim większość metod transplantacji porostów jakie do tej pory zastosowano na świecie. Przedstawiono także metody zastosowane w Polsce przez autorów. Drugi artykuł metodyczny dotyczy analizy metod obliczania ilości opadu atmosferycznego docierającego do gleby w wyniku spływu po pniach drzew. Autorzy wykorzystując trzy metody porównywali ilość wody spływającej po pniach jodeł.
Wynikowa część zeszytu zawiera sześć artykułów. Dotyczą one: oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza w Wolińskim Parku Narodowego metalami ciężkimi, siarką i azotem przy wykorzystaniu plech porostu epifitycznego Hypogymnia physodes (L.) Nyl.,
przebiegu pogody w lipcu 2006 roku, który charakteryzował się ekstremalnymi warunkami termiczno-opadowymi, wyjątkowymi w skali wielolecia oraz skutków środowiskowych tego ekstremalnego zdarzenia pogodowego, oceny poziomu substancji humusowych w glebach Masywu Akdalińskiego i Masywu Shilińskiego położonych w południowym Kazachstanie, oceny zanieczyszczenia powietrza metalami ciężkimi i dwutlenkiem siarki na terenie Stacji Bazowych Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego, monitoringu fizykochemicznych właściwości pokrywy śnieżnej wyspy Wolin, oraz zmian w relacjach między konduktywnością a temperaturą wody w Ropie wywołane funkcjonowaniem zbiornika retencyjnego Klimkówka.
W dziale Edukacja zamieszczono artykuł dotyczący badań świadomości ekologicznej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej w Polsce.
Z nadzieją, że opublikowane w zeszycie nr 11 artykuły naukowe znajdą zainteresowanie u czytelników serdecznie dziękuję Radzie Redakcyjnej i Recenzentom za dokładanie starań o wysoki poziom naukowy czasopisma, a Autorom za interesujące wyniki badań .
Kielce, grudzień 2010 Marek Jóźwiak