…obok zdrowej dyscypliny, bądź łagodny dla siebie.
Jesteś dzieckiem Wszechświata nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że Wszechświat jest taki jaki być powinien…
Tekst znaleziony w starym kościele w Baltimore w 1692 r.
Środowisko jest całości złożoną z wielu elementów, które kształtowały się miliony lat. W wyniku tych procesów ustaliły się ściśle określone relacje między czynnikami abiotycznymi i biotycznymi. Każdy z nich odgrywa określoną rolę i wpływa na pozostałe. Człowiek ma w nich również swoje miejsce.
Rozwój techniczny społeczeństw końca XX wieku nabrał niezwykłego tempa i trwa nadal, eksploatując jednocześnie świat istot żywych i wszystkie elementy biotopu. Dlatego dziś, bardziej niż kiedykolwiek, człowiek musi być świadom transformacji zachodzących w otaczającej go rzeczywistości przyrodniczej, tak by następnym pokoleniom pozostawić możliwość czerpania przyjemności z przyrody w każdym jej wymiarze.
Możliwość wymiany informacji, relacje badawcze na zachodzące zmiany oraz podstawy do rzeczowej, naukowej dyskusji stwarzają łamy zeszytu Monitoring Środowiska Przyrodniczego. W zakresie merytorycznym serii zeszytów, znajdują się informacje o przemianach środowisku przyrodniczym pogrupowane i przedstawione jako Koncepcje, Metody, Wyniki i Edukacja. Tak zaproponowany układ treści daje duże możliwości zarówno tym autorom, którzy planują badania środowiskowe, tym, którzy już je realizują i uzyskują konkretne wyniki swych badań, jak i tym, którzy poprzez edukację chcą wpływać na świadomość ekologiczną społeczeństwa.
Również w oddawanym w ręce czytelników zeszycie 09/08 zachowany jest ten układ. Zeszyt dziewiąty zawiera łącznie 10 artykułów naukowych recenzowanych przez specjalistów z danej dziedziny z całej Polski. W dziale Koncepcje przedstawiono nowoczesne spojrzenie na możliwość wykorzystania danych Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego we wdrażaniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz wykorzystanie makrofitów wodnych jako bioindykatorów. W Metodach przedstawiono zastosowanie frakcjonowania chemicznego w badaniach środowiskowych. Najwięcej, sześć artykułów, zamieszczono w dziale Wyniki, w których autorzy prezentują swoje dokonania w zakresie monitoringu powietrza, transformacji opadów atmosferycznych, jakości wód powierzchniowych i wód śródglebowych, bioindykacji i erozji gleb.
W dziale Edukacja prezentujemy opracowany przez pracowników kancelarii prawniczej Wierzbowski Eversheds artykuł dot. systemu gwarancji pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Szerokie spektrum tematyczne zeszytu, podkreślane przez jednego z recenzentów, stwarza podstawy do wyrażenia nadziei, że znajdzie on wielu odbiorców i również wielu zainspiruje do zamieszczenia własnych koncepcji, propozycji metod badania środowiska czy też przedstawienia wyników własnych badań.
Kielce, grudzień 2008 Marek Jóźwiak