Szanowni Czytelnicy
Informujemy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wykazie czasopism punktowanych w roku 2016
umieściło nasze czasopismo Monitoring Środowiska Przyrodniczego
na liście B pod pozycją 1009, przyznając mu 6 pkt.
Oddajemy w ręce czytelników kolejny 18(1) numer zeszytu Monitoring Środowiska Przyrodniczego. Nadesłane materiały zakwalifkowano do trzech działów: Koncepcje, Metody, Wyniki.
W dziale Koncepcje znalazł się artykuł przedstawiający propozycje monitoringu projektów rekultywacji przyrody i środowiska jako podstawa skutecznej ochrony i przywracania funkcji systemów przyrodniczych.
W dziale Metody artykuł przedstawia, w jaki sposób można realizować monitoring satelitarny środowiska w skali regionalnej na przykładzie Pomorza Zachodniego.
Wynikowa część zeszytu zawiera pięć artykułów. Dotyczą one: zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego zlewni jeziora Gardno (Woliński Park Narodowy) na podstawie biotycznych badań Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego; oddziaływania składowiska odpadów komunalnych na zawartość niklu w glebach; możliwości monitoringu poziomu azotanów w wodzie z wykorzystaniem bioindykacyjnej reakcji małży; występowania metali ciężkich (Cu, Ni, Pb i Zn) w mchach na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zróżnicowania właściwości fzykochemicznych opadu podkoronowego w wybranych drzewostanach sosnowych na Pomorzu Zachodnim i w Górach Świętokrzyskich (Białe Zagłębie).
Z nadzieją, że opublikowane w zeszycie nr 18(1) artykuły naukowe znajdą zainteresowanie u czytelników, serdecznie dziękuję Radzie Redakcyjnej i Recenzentom za dokładanie starań o wysoki poziom naukowy czasopisma, a Autorom za interesujące wyniki badań.
Kielce, czerwiec 2016 Marek Jóźwiak