Oddajemy w ręce Czytelników kolejny, 14., numer zeszytu Monitoring Środowiska Przyrodniczego. Nadesłane materiały zakwalifikowano do czterech działów: Koncepcje, Metody, Wyniki, Edukacja.
W dziale Koncepcje znalazły się 3 artykuły przedstawiające prognozę zmian warunków hydrologicznych Zalewu Wiślanego pod wpływem oddziaływania kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, zróżnicowanie krajobrazów projektowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły i rola porostów jako biowskaźników w waloryzacji środowiska przyrodniczego.
W dziale Metody mamy 2 artykuły prezentujące możliwości wykorzystania porostów do oceny zanieczyszczenia terenów kolejowych oraz system zapewnienia jakości wyników pomiarów zanieczyszczeń oznaczanych w opadach atmosferycznych.
Wynikowa część zeszytu zawiera 7 artykułów. Dotyczą one: wpływu dwutlenku siarki z aglomeracji częstochowskiej na stopień zakwaszenia kory Pinus sylvestris L. rezerwatów leśnych „Zielona Góra” i „Sokole Góry”, zróżnicowania długości i warunków termicznych okresu wegetacyjnego na obszarze Beskidów i Pogórzy w latach 2001–2011 na podstawie danych zgromadzonych w bazie GLDAS, zmienności WWA w profilu pionowym w torfowiskach
Otalżyno, Huczwa i Stoczek), wykorzystania zooplanktonu skorupiakowego jezior harmonijnych Wigierskiego Parku Narodowego, oceny higroklimatycznych warunków wegetacji w Polsce, wstępnych wyników badań nad transformacją właściwości fizycznochemicznych opadów atmosferycznych w drzewostanie dębowo-sosnowym w czasie pojedynczych epizodów opadowych oraz charakterystyki rocznej temperatury powietrza, termicznych pór roku i sezonu wegetacyjnego w Dziwnowie.
Dział Edukacja zawiera 2 artykuły przedstawiające historię bioindykacji oraz projekt edukacyjny jako element integrujący wiedzę o regionie, krajobrazie, turystyce i ochronie przyrody.
Z nadzieją, że opublikowane w zeszycie nr 14 artykuły naukowe znajdą zainteresowanie u czytelników serdecznie dziękuję Radzie Redakcyjnej i Recenzentom za dokładanie starań o wysoki poziom naukowy czasopisma, a Autorom za interesujące wyniki badań.
Jednocześnie informujemy, że podjęliśmy starania o wydawanie czasopisma z większą częstotliwością, co w połączeniu z jakością artykułów powinno wpłynąć na uzyskanie większej liczby punktów.
Kielce, grudzień 2013 Marek Jóźwiak